Biyography

Biyografi

HANDE DİLEK AKÇAM
illüstratör / Grafik Tasarımcı

Hande Dilek Akçam, günümüzün önde gelen genç, yaratıcı, usta illüstratör (Ressam) ve Grafik tasarımcı sanatçılarındandır. Bugüne kadar 200’ü aşkın kitap resimledi, 50 dolayında afiş tasarladı. İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya başta olmak üzere birçok kentte karma karikatür, illüstrasyon ve resim sergilerine katıldı. Küratör‘lüğünü yaptığı “İllüstrasyon Dünyasında Kadınlar”, “Denizlerimiz ve Biz” dahil Uluslararası Nasrettin Hoca Karikatür Sergisi”, “Eğitim”, İstanbul TÜYAP Çocuk Kitapları Sergisi, “Anadolu Medeniyetleri”, “Ruhi Su portre sergisi”,”Kadın olmak” Resim sergisi, “Kadın Karikatüristlerimiz” katıldığı başlıca karma sergilerden sadece birkaçıdır.

Çizgileri; ‘Varlık’, ‘Bak’, ‘DigitalArts’, ‘Ünlem Sanat’, ‘Karakalem’, ‘Photoshop Magazin’, ‘Tmolos’ gibi bir çok edebiyat, sanat, çocuk dergisinde ve gazetelerde yayımlanan Hande Dilek Akçam, 1982 yılında doğdu. Mutlu çocukluğu ve lise eğitimi Antalya’da geçti.
1996-2000 arası
Antalya Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde öğrenim gördü.
2000-2004 yılında
İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Eğitimi ABD, Resim-İş Öğretmenliği Bölümünde eğitimini tamamlamıştır. Resim-İş Öğretmeni oldu fakat öğretmenlik yapmaya fırsat kalmadan okul hayatındaki başarısıyla Yayıncılık şirketinde kadrolu İllüstratör ve Grafik Tasarımcı pozisyonunda profesyonel iş hayatına başladı. Bu dönemde Milli Eğitim Bakanlığı’na çeşitli 54 adet Ders, yardımcı ders, Öykü kitapları resimledi, tasarımlarını yaptı ve aynı şirkette Sanat Yönetmeni oldu.

İllüstrasyon, karikatür dalında birçok workshop’a ve bianele katıldı. Türkan Saylan, Nasrettin Hoca festivali, Pera Müzesi ve gibi özel eğitim kurumlarında her yaş grubundan çocuklara eğitici-öğretici atölye çalışmaları yapan Akçam; “Aşama Aşama Karikatür Çizim Dersleri”, “Portre karikatür çiziyoruz”, “Masalımı Resimliyorum”, “Çocuk Kitabı Resimleme Atölyesi” ve “Çizgi Roman Senaryosu Nasıl Çizilir” başlıklarıyla bir çok sanat çalışması gerçekleştirdi.

Afiş tasarım ve illüstrasyon’ları; Cumhuriyet okurları grubu Miting afişi, Ankara Tıp Fakültesi Çocuk istismarını ve ihmalini önleme Kongresi, Türkan Saylan Çocuk Şenliği vs… gibi topluma destek veren, takdir edilen çalışmaları arasında. Bu vesileyle yaptığı işlerle bir rekora imza attı. 2014 yılında Göksu Rotary İnternational Kulübü tarafından verilen yılın ‘Meslek Hizmet” ödülleri kapsamında kendi alanlarında yaptıkları başarılı çalışmalarla öne çıkan, yaptıkları yüksek ahlaka sahip çalışmalarla mesleki yaşamları boyunca meslektaşlarına ve topluma örnek olan; Müjdat Gezen, İsmail Özkan, Can Ataklı gibi isimlerle birlikte ödül aldı.

2011 yılındaAmerika ortaklı Android-İpad cihazlari için 2-6 yaş arası çocuk tableti Ar-ge projesi’de karakter tasarım ve ikon çalışmaları çalıştığı önemli projelerinden biri. Çizgileriyleİtalya Bologna Çocuk kitapları Fuar kataloğuna “Türk İllüstratör” olarak seçildi.

Yıllardır birçok markaya Ambalaj illüstrasyonları ve tasarımları yapan sanatçı büyük bir başarı elde ederek, dünya markası Faber-Castell pastel illüstrasyonlarıyla Türkiye’nin tüm kırtasiyelerinde her eve ve her okula girdi.

2009’dan beri İstanbul Kadıköy Çocuk tiyatrolarına sahne dekorları, kostüm tasarım ve afiş tasarım illüstrasyonları da yapan Akçam, konuyla ilgili posterleri başarıyla dikkat çekiyor.

Dünya çapında Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’nın Hazar Enstelasyon Heykel Sanatı Projesinde Demet Akalın, Ömür Gedik, Aydan ŞENER, Oğuz HAKSEVER gibi ünlü isimlere SANAT DANIŞMANLIĞI pozisyonunda farklı bir projeye imza attı.

2014 DF Post Prodüksiyon şirketinde, TRT Çocuk kanalı için 3d animasyon stüdyosunda karakter tasarım, 2d illüstrasyon, konsept tasarım, environment alanında kalemi ve fırçasıyla renk katmıştır. Yine aynı şirkette Canu-ceğer dizisinin jenerik illüstrasyonlarının yanısıra, “Muhteşem Yüzyıl”, “Sana Bir Sır Vereceğim”, “Adını Kalbine Yazdım”, “Çalıkuşu” gibi TV dizilerinde ve Yönetmen Çağan Irmak “Tamam mıyız” sinema filminde Matte Paint ve Foto-Manipülasyon çalışmaları son çalışmaları içinde yer aldı.

7 Mart 2010’da Soyer Kültür ve Sanat Fabrikası’nda örnek ressam olarak “KADIN OLMAK” konulu panel’de sevilen konuşmacılar arasında girdi. 2009 yılında İzmir Kütüphane’sinde “Kitap ve Kütüphane” sergisinden sonra “İllüstrasyon-Karikatür nedir ?” konulu Panel’de konuşmacı oldu. Son olarak Kadınlar günü nedeniyle 4 Mart 2015′ İzmir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde “RESİM DÜNYASINDA KADIN OLMAK” konulu söyleşi’de konuşmacı oldu.

Çocuk kitabı, Afiş tasarım, Kitap kapak tasarımı, ambalaj tasarımı ve illüstrasyonu, maskot (karakter tasarım), storyboard, portre karikatür, düğün davetiyesi gibi çalışmalarla kendine has çizgilerle tanınan genç sanatçı yıllardır farklı organizasyon projelerinde canlı portre karikatür çalışmaları yapıyor. Çizmeyi ve yeni projeler üretmeyi çok seven sanatçı, Ekim 2010’da İzmir’den İstanbul’a taşıdığı Kadıköy’deki atölyesinde; Türkiye’nin önde gelen reklam ajanslarına ve yayınevlerine serbest-freelance olarak çalışıyor.

Arada çocuklarla birlikte olmayı, sosyal sorumluluk projelerinde olmayı, bianel, festival etkinliklerine katılmayı çok seviyor. Ayrıca “Kadına Şiddet” konulu kişisel sergi açmayı hayal eden çok yetenekli ve çok yönlü sanatçı Hande Dilek Akçam, kesintisiz büyük bir tutku ve verimlilikle yaşamını İstanbul Kadıköy’de sürdürmektedir.

 

Biography

HANDE DİLEK AKÇAM
İllustrator / Graphic Designer

Hande Dilek Akçam is one of today’s prominent, creative, expert illustrator (Painter) and Graphical designer artists. So far, she illustrated over 200 books, designed 50 posters more or less. She attended group comic, illustration and painting exhibitions in many cities, particularly in İstanbul, İzmir, Ankara and Antalya. Including “İllüstrasyon Dünyasında Kadınlar”, “Denizlerimiz ve Biz” curated by her, “Uluslararası Nasrettin Hoca Karikatür Sergisi”, “Eğitim”, İstanbul TÜYAP Children’s Books Exhibition, “Anadolu Medeniyetleri”, “Ruhi Su portre sergisi”,”Kadın olmak” Painting exhibiitions, “Kadın Karikatüristlerimiz” are only some of the group exhibitions she attended.

Hande Dilek Akçam; having her drawings published on numerous literature, art, children magazines and newspapers such as ‘Varlık’, ‘Bak’, ‘DigitalArts’, ‘Ünlem Sanat’, ‘Karakalem’, ‘Photoshop Magazin’, ‘Tmolos’ was born in 1982. Her happy childhood and high school education was in Antalya.

She studied in Antalya Anatolian Fine Arts High School during 1996-2000.

She completed her education in İzmir Dokuz Eylül University, Faculty of Fine Arts USA, Art Teaching Department during 2000-2004. She graduated as an Art Teacher, but had no chance to teach at school because she started her professional business life as a permanent Illustrator and Graphic Designer in a Publishing company due to her success in school life. In this period, she illustrated and designed various 54 books, consisting of Course, supplementary text and stories, for Ministry of National Education and became Art Director in the same company.

She attended many workshops and biennials in illustration and comics. Having performed educational-instructive workshop works for children of all age groups in Türkan Saylan, Nasrettin Hoca festival, Pera Museum and such other private teaching institutions, Akçam; conducted many art works under the titles of “Aşama Aşama Karikatür Çizim Dersleri”, “Portre karikatür çiziyoruz”, “Masalımı Resimliyorum”, “Çocuk Kitabı Resimleme Atölyesi” and “Çizgi Roman Senaryosu Nasıl Çizilir”.

Her poster designs and illustrations; Cumhuriyet readers group Meeting poster, Ankara Medical Faculty The Congress for preventing Child abuse and neglect, Türkan Saylan Child Fest etc… , are among socially supportive, recognized works by her. She broke a record via the works on this wise. She received an award along with figures such as Müjdat Gezen, İsmail, Özkan, Can Ataklı, who became prominent for their successful works performed in their own areas andset an example for their colleagues and the society throughout their professional lives via works of high morality they performed, within the scope of awards for Professional Service of the year granted by Goksu Rotary International Club in 2014.

Character design and icon studies in the US partnered R&D project of 2-6 years old child tablet for Android-Ipad devices is one of the significant projects she engaged with. She was qualified as the Turkish Illustrator for the Italy Bologna Children’s books Fair catalogue via her drawings.

Having made Packaging illustrations and designs to many brands for years, the artist set the thames on fire and entered every house and every school through all stationery shops in Turkey via pastel illustrations for world brand Faber-Castell.

Having also prepared scenes, costume design and poster design illustrations for Istanbul Kadikoy Child theatres since 2009, Akçam draws the attention with her successful posters on the subject.

She carried out a different project with the role of ART CONSULTANT for celebrities such as Demet Akalın, Ömür Gedik, Aydan ŞENER, Oğuz HAKSEVER via Worldwide Project of Khazar Installation Monument Art by the Republic of Azerbaijan.

In 2014 DF Post Production company, she coloured via her pen and brush in the areas of character design, 2d illustration, concept design, environment at 3d animation studio for TRT Çocuk (Children’s) channel. Again in the same company, along with her generic illustrations for the series Can U Ceger, her latest works include Matte Paint and Photo-Manipulation works in TV series such as “Muhteşem Yüzyıl”, “Sana Bir Sır Vereceğim”, “Adını Kalbine Yazdım”, “Çalıkuşu” and in the cinema movie “Tamam mıyız” by Director Çağan Irmak.

She ranked among popular speakers in the panel on “BEING WOMAN” as exemplary painter at Soyer Kültür ve Sanat Fabrikası on 7 Mart 2010. She was a speaker in the Panel on “What is Illustration-Comics?” after the exbihition “Book and Library” at Izmir Library in 2009. Lastly, she was a speaker for commune on “BEING WOMAN IN THE PAINTING WORLD” in the Faculty of Fine Arts in İzmir University on March 4th, 2015 due to Women’s Day.

Recognized with her idiosyncratic lines in her works such as Children’s book, Poster Design, Book cover design, packaging design and illustration, mascot (character design), storyboard, portrait comics, wedding invitation, young artist performs live portrait comics at different organization projects for many years.In love with drawing and producing new projects, the artist moved her workshop from İzmir to Istanbul in October 2010 and at her workshop in Kadıköy; she works as freelancer for leading advertising agencies and publishers in Turkey.

She loves spending time with children at times, participating in social responsibility projects, bianel, festival events. Also, dreaming of holding a solo exhibition on “Violence to Women”, highly talend and versatile artist Hande Dilek Akçam continues her life with non-stop, high ambitious and efficient manner in İstanbul Kadıköy.

Çeviri: NGN İstanbul tarafından çevirilmiştir.

www.ngn-istanbul.com

 

Leave a Comment

Let us know your thoughts on this post but remember to place nicely folks!